MENU
WYDARZENIA
Dzięki władzom Miasta i Gminy Przysucha nasz klub w ramach nagrody za sukcesy spotrowe otrzymał porfesjonalny sprzęt sportowy. Dziękujemy za wsparcie i obiecujemy że będziemy godnie reprezentowali nasze miasto.

Tang Soo!
Kee Kwang



Duży wpływ na Tang Soo Do wywarł Kee Hwang (ur. 9 listopada 1914, zm. 14 lipca 2002) uznawany także za twórce "współczesnego" Tang Soo Do. Pracując dla japońskiego przedsiębiorstwa kolejowego w Mandżurii Cho Sun Railway Company, Kee Hwang uczył się karate. Korzystał przy tym z dostępnych mu książek w języku japońskim. Kee Hwang twierdził jednak, że w Mandżurii uczył się chińskich sztuk walki. W 1945 roku Kee Hwang założył szkołę karate Moo Duk Kwan (moo - walka, duk - cnota, zacność, kwan - szkoła walki) zaś w 1953 organizację Korea Tang Soo Do Association.

          W roku 1955 przedstawiciele szkół walki, oficerowie koreańskiej armii i politycy zadecydowali, że Tang Soo Do i Kong Soo Do nie są wystarczająco patriotycznymi nazwami dla stylów praktykowanych w Korei. Na wniosek generała Hong-Hi Choi uchwalili, że w przyszłości wszystkie koreańskie style powinny być nazwane Taekwondo. Większość koreańskich sztuk walki przyłączyła się do nowej Taekwondo Association, lecz Kee Hwang zdecydował utrzymać niezależność Mu Duk Kwan, aby zachować czystość form i tradycyjne wartości. Po części Ji Do Kwan także utrzymała niezależność. Około roku 1957 Koreańczyk Jhoon Rhee zaczyna nauczać karate Ji Do Kwan, systemu opartego na karate Shotokan, w San Marcos (Teksas).

          We wrześniu 1961 roku style karate znane jako Chung Do Kwan, Chang Mu Kwan, Song Mu Kwan, Mu Duk Kwan i Ji Do Kwan zreorganizowali się w zunifikowany system zwany Taesoodo. Utworzono organizację Korea Taesoodo Association (KTA, od 1965 Korea Taekwondo Association) a Taesoodo stało się częścią wojskowego szkolenia. Liderzy Mu Duk Kwan i Ji Do Kwan opierali się konsolidacji. Z powodów politycznych ograniczano japońskie pochodzenie stylu, co doprowadziło do rozwoju nowych założeń etycznych, filozoficznych i technicznych tej sztuki. Podobnie zresztą działo się w Tang Soo Do: wiele oficjalnych historii tej sztuki walki odwołuje się wprost do chińskich źródeł, pomijają okinawajskie karate. Z kolei w 1965 KTA ustaliło komitet w celu zaprojektowania odmiennej praktyki form, które miały zastąpić tradycyjnie nauczane kata karate. Wprowadzenie walki sportowej w ochraniaczach pozwalających na większy kontakt zmieniło taktykę walki. Na przykład, karate kładzie nacisk na pojedyncze uderzenia pięścią, a taekwondo zaczęło kłaść nacisk na kopnięcia wyprowadzane w szybkiej kombinacji. Zabraniało się jakichkolwiek ataków poniżej pasa. Ponadto, zmodyfikowano reguły walki sportowej, aby kładąc nacisk na ciągłą akcję.


Kwan Jang Nim Robert Cheezic 10 DAN



Założycielem i prezydentem Cheezic Tang Soo Do Federation (CTSDF) jest Wielki Mistrz Robert Cheezic. Trening Tang Soo Do rozpoczął podczas służby w U.S. Air Force w Korei, pod okiem GM Jae C. Shin`a, późniejszego założyciela i prezydenta World Soo Tang Do Association, z siedzibą w Filadelfii. Grandmaster Cheezic ma polskie korzenie, jego dziadek przed laty mieszkał w Łodzi, nazywał się Stanisław Turski. GM Cheezica czarny pas (nr 2278) otrzymał w październiku 1960 od samego Wielkiego Mistrza Hwang Kee, ojca współczesnego Tang Soo Do. Mistrz Cheezic, po wyjściu z wojska w 1960 roku, otworzył w Waterbury, Connecticut, swój pierwszy dojang. Po latach mały dojang rozrósł się do Cheezic Tang Soo Do Federation, w skład której wchodzą kluby z 13 stanów. CTSDF ma swoich przedstawicieli m.in. w Viktorii (Australia) i w Moskwie.

W Federacji jest zarejestrowanych 25.000 studentów i 1700 czarnych pasów, w tym 64 mistrzów (powyżej 4 dana). Dane mogą być już nieaktualne. W 1999 roku federacja wręczyła 1000 czarny pas. W Cheezic Tang Soo Do Federation kładziemy nacisk na tradycyjne aspekty Sztuki Walki, wyrafinowane techniki w hyung (formy) i proste Dae Ryun (sparing), jednak nie zamykamy się ściśle w swym systemie. Zachęcamy naszych studentów, by dążyli do doskonałości, nie tylko w Sztuce Walki, ale i w życiu osobistym.

Filozofia CTSDF Jest bardzo prosta, naszym celem jest nauczenie bezwzględnego szacunku dla innych. Dzięki praktyce Tang Soo Do, tradycyjnej koreańskiej Sztuki Walki, najważniejszy jest człowiek jako jednostka. Studenci Tang Soo Do zawsze mówili sobie: "jesteśmy rodziną"

NOWOŚCI
OPIS
Strona ma na celu pokazanie czym jest Tang Soo Do.
Będe się starał również pisać o nowościach związanych z zawodami, obozami, seminariami oraz o wynikach naszych reprezentantów na róznego rodzaju zawodach i turniejach.


©by www.hwarang-przysucha.prv.pl.
Pomoc: Czyżyk
 All right Reserved webmaster: dawidd_5@o2.pl
szablony stron